About Cesar

Cesar Melhem is a Member for Western Metropolitan Region in the Legislative Council in the Parliament of Victoria.

Cesar migrated to Australia at the age of 23. He worked as a process operator before being elected as a union organiser for the Federated Ironworkers Association of Australia (FIA).

Cesar was elected to the role of Assistant Secretary of the AWU in 2001 and went on to be elected State Secretary in 2006.

During his time as State Secretary, Cesar focused on worker rights and ensuring the health & safety and well-being of tens of thousands of blue-collar members.

Cesar is also a former director of superannuation provider to building and construction workers CBUS, and of Chifley Financial Services.

Cesar has lived in the West since his arrival in Australia in 1988.  He married his wife Jane in 1997 and together they have two children. The family are proud supporters of the Western Bulldogs Football Club

Cesar was appointed to the vacancy in the Western Metropolitan Region on 9th May 2013.

Electorate:          Western Metropolitan

Party:                 Australian Labor Party

House:                Legislative Council Parliament of Victoria

Memberships:    Australian Labor Party (ALP), Australian Workers’ Union (AWU) & Western Bulldogs Football Club

 

Parliament History

Parliamentary Service

Parliamentary Committees Service

  • Environment and Planning Committee (Legislative Council) August 2016-ongoing
  • Electoral Matters Committee (Joint Committee) 2019-ongoing
  • Chair of the Environment and Planning Committee 2019-20
  • Chair Western Melbourne Local Automotive Transition Taskforce 2016
  • Legal and Social Issues Committee May 2015-August 2016
  • Economic, Education, Jobs and Skills Committee April 2015
  • Legal & Social Issues Legislation Committee and Legal & Social Issues References Committee April-May 2015
  • Economy and Infrastructure Legislation Committee and Economy and Infrastructure References Committee May 2013-November 2014

Parliamentary Party Positions

  • Government Whip (Council) 2014/2015

 

Occupations

  • Victorian Secretary, Australian Workers Union 2006-13
  • Board Member, Chiefly Financial Services 2012-13
  • Member of the Members Services Committee CBUS 2007-13
  • Member of the Audit & Risk Committee CBUS 2007-13
  • Board Member, CBUS Superannuation Fund 2007-13
  • Assistant Secretary, Australian Workers Union 2001-06
  • Union official, Australian Workers Union 1990

Academic Education            

  • Secondary Education (Year 12) 1983
  • Dip. Electronics, 1986
  • Williamson Community Leadership Program 2002 (Leadership Victoria)